Kadın Tipi Göğüs Büyümesi
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Kadın Tipi Göğüs Büyümesi

Kadın Tipi Göğüs Büyümesi

Erkeklerde sık görülür ve değişik derecelerde oluşur. Bazen sadece meme dokusunda hafif bir büyüme ile kendini gösterir bazen de meme dokusunda değil sadece yağ dokusunda fazlalık şeklinde olabilir. Değişik yaşlarda görülür, en sık ergenlikte ve ileriki yaşta ve aşırı kilolu kişilerde görülür.

Ergenlikte görülen meme büyümesi geçici olabilir ancak çoğu zaman genetik ve kalıcıdır, bazen hormon dengesizliğinden de oluşmuş olabilir ancak mutlaka tahliller de yapılması ve altta yatan bir meme tümörü olup olmadığı açısından meme ultrasonu yapılmalıdır. Bazen testis tümörleriyle beraber de meme dokusu büyümesi olacağı unutulmamalıdır ve bu şüpheye yönelik tetkikler de yapılmalıdır.

Operasyondan önce hormon tetkikleri ve meme ve testis ultrasonu yapılması şarttır. Meme ucundan yapılan ufak bir insizyon ile meme dokusu ve yağ dokusu liposuction ile özel uçlarla alınabilir, meme ucundan çalışıldığı için iz kalmaz ve operasyon esnasında gerekirse meme ucu da küçültülmesi gerekir. Liposuction veya cerrahi olarak alınabilir bu meme dokusu yapısına ve yağ yoğunluğu olup olmamasına göre değişir.

Operasyon esnasında lokal anestezi ile de olsa acı olmaz ve sedasyon sağlanır. Operasyon yaklaşık 2–3 saat sürer ve özel bir bandajın 2 hafta kadar kullanılması gerekir ancak dışardan belli olmayan bir bandajdır ve kişi normal hayatına ve işine devam edebilir ve normal kıyafetler giyebilir.

Operasyondan sonra ultrason masajı yapılabilir ancak bu şart değildir, sadece iyileşme sürecini kısaltır ve iyileşme kalitesini arttırır.
İleriki yaşlarda ve kilolu kişilerde görülen genellikle yağ dokusu fazlalığıdır ancak bu kişilere de hormon bozukluğu ve karaciğer hastalıkları açısından test yapılması gerekir.