Erkeklerde Yağ Aldırma (Liposuction)
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Erkeklerde Yağ Aldırma (Liposuction)

Erkeklerde Yağ Aldırma (Liposuction)

Liposuction yani yağ alınması operasyonu 1970’li yıllardan bu yana yapılmakta olan ve son yıllarda gelişen teknoloji ile de daha kolay ve yaygın kullanıma fırsat verir hale gelen yağ alınması operasyonudur.

Genel ve lokal anestezi ile yapılabilir, en büyük özelliği orantısızlıkların ve birikmiş olan yağ doku tabakasının kalıcı olarak yok edilebilmesidir.

Erkeklerde son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde yapılmaktadır.

Erkeklerde özellikle bel, karın, boyun ve göğüs bölgelerinde yağlanma artışı görülmekte ve buna bağlı olarak en sık bu bölgelere talep olmaktadır.

Lokal anestezi sağlayan özel bir solüsyon bu bölgelere verilmeden önce bölgeden alınacak yağ miktarına ve yaygınlığına göre özel bir kalemle çizimler yapılır.

Solüsyon bölgede hemostaz denilen kanamasız bir saha oluşmasını sağlar ve aynı zamanda aneztesi oluşturulmuş olur, işlem esnasında lokal anestezi ile de olsa ağrı kesinlikle hissedilmez ve sakinleştirici ilaçlar ile sedasyon sağlanmış olur, kişi son derece rahat ve korku hissetmeden operasyon yapılabilmiş olur.

Operasyon ince kanüllerle yapılır, kol, boyun, bilek gibi ince bölgeler için daha da ince kanüller mevcuttur, girinti, çıkıntı iz oluşmamış olur.

Operasyon yapılan bölgenin genişliğine göre 2–6 saat kadar sürebilir, bu yapılan bölgedeki yağ yapısının sertliğine göre de değişebilir.

Operasyon sırasında kişi sağa sola dönebilir, hareket edebilir ancak uykulu bir haldedir ve rahatlık duygusu hisseder.

Operasyon sonrası özel bir bandaj uygulanır, operasyon yapılan bölgenin kompresyonu sağlanır ki morluk oluşmasın ve ödem oluşumu minimalize edilebilmiş olsun.

 

Özel bir korse 1. günden itibaren kullanılmaya başlar ve bu korse yaklaşık 3 hafta kullanılır, bu korsenin özelliği dışarıdan belli olmayan incelikte olmasına karşın cildin havalanmasını da sağlayan özel bir dokumaya sahiptir ve sıkıntı yapmaz.

Bir seans da kişinin vücut ağırlığının ancak % 6 sı alınır daha fazla alınması sakıncalıdır ve gerekirse 2. seansta alınmalıdır, 2. seans yapılacaksa aynı bölgeye değilse 2 hafta sonra aynı bölgeye planlanırsa ki buna genellikle gerek kalmaz ancak gerekirse 2. ayda yapılmalıdır.

Bu korsenin en büyük özelliği kişi korsenin sıkıntısını ve varlığını hissetmez ve kullanımı kolaydır, yapılan bölgelere göre üretilmiş özel korseler vardır. Bu korse liposuction için özel üretilmektedir. Liposuction sonrası özel ultrasonik masajların ve ödem çözmek için pressör denilen lenfdrenajın çok faydası olur.

Bu masajların en az 3 hafta devam etmesi iyileşmenin kalitesini arttırır ve daha çabuk iyileşme sağlanmış olur.

Operasyon sonrası tam iyileşme yaklaşık 4–8 hafta arasındadır, bu yapılan bölgeye ve kişiye göre değişir, sigara içen kişilerde iyileşme daha yavaş olur ve morluklar daha fazla oluşabilir ancak bu morluklar kalıcı değildir ve birkaç hafta içinde tamamen geçer. Bu esnada güneşe çıkılması yani güneş banyosu, güneş odası kesinlikle önerilmez ve aşırı sıcak banyo da yapılmamalıdır. Yüzme ve hafif spor sağlıklıdır ve ödemlerin çabuk geçmesine yardımcı olur.

Liposuction yapılmasını engelleyen katı bir kural ya da engel listesi yoktur ancak ağır yetmezlik, kanser ya da mental bozukluklarda yapılmaz, tabi ki kişinin ruh ve beden sağlığının yerinde olması gerekir.

Liposuction kişinin vücudunu şekle sokan, orantısızlıkları yok eden ve yeni formasyon sağlayan bir yöntemdir, alınan yağlar yeniden oluşmaz çünkü yağ hücreleri azaltılmış olur, yağ hücreleri sayısal olarak doğuştan ölüme kadar sabittir, artı azalmaz, ancak liposuction da sayısal olarak da azaltmış oluruz, kişi şişmanlayıp zayıfladığında bu hücreler büyür ve küçülür ancak sayısal olarak azalmaz.

Liposuction da alınan pür yağ olduğu için de kişinin kilo verip almasından farklı olarak vücut daha hızlı ve farklı biçimlenir.

Operasyon sonrası 2. veya 3. gün çok rahat bir şekilde kişi işine gidebilir ve normal hayatına devam edebilir ancak kesinlikle ağır spor ve aşırı aktivite 1 -2 hafta boyunca yapılmasından kaçınılması gerekir.