Meme Küçültme
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme, diğer adıyla küçültme mammaplastisi, memenin aşırı büyüklüğüne bağlı fiziksel rahatsızlığı gidermek ve meme görünümünüzün daha iyi olması için planlanır. Uygulamanın amacı, aşırı fazla olan meme doku ve derisinin uzaklaştırılarak memenizin daha küçük ve sıkı yapmaktır. Areola (meme başını çevreleyen pigmente alan) küçültülebilir veya yeniden pozisyon verilebilir.
Eğer memenizi küçülttürmeyi düşünüyorsanız, plastik cerrahınız uygulama hakkında tam olarak bilgi sahibi olmanızı isteyecektir. Bu broşürü okumak, ameliyata giden ilk adımdır. İhtiyacınız olan ek bilgileri edinmek için en iyi yol cerrahınızla birebir görüşmektir.

Meme küçültme ameliyatına karar verme….

Meme küçültme ameliyatına giren hastalar memenin aşırı ağırlığı dolayısıyla oluşan fiziksel semptomların neden olduğu sıkıntılardan kurtulmaya çaba harcarlar. Meme küçültme, memenin boyut ve şeklini iyileştirmenin yanı sıra, bu problemleride çözebilmektedir. Meme küçültme sonrasında, memenin geri kalanı vücudunuzla orantılı olacak ve elbiseleriniz daha iyi oturacaktır.

Büyük memeler sırt, boyun ve omuz ağrısı yaparlar. Meme altında tahrişde sıkça oluşur

Meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday mısınız?

Eğer aşağıdaki durumlardan birine veya daha fazlasına sahipseniz, meme küçültme için iyi bir adaysınız demektir.

• Memeniz vücudunuza oranla çok büyük ise
• Meme ucu ve areolası aşağı bakan, ağır ve sarkık memelere sahip iseniz
• Diğerinde daha büyük memeniz varsa
• Memelerinizin ağırlı nedeniyle sırt, boyun ve omzunuzda ağrınız varsa
• Memenizin altındaki deri devamlı tahriş oluyorsa
• Memeyi destekleyen iç çamaşırı askınız omuzunuzda çukur oluşturuyorsa
• Memenizin büyüklüğünden hoşnutsuzsanız veya utanıyorsanız

Meme küçültme herhangi bir yaşta olabilir fakat plastik cerrahlar meme gelişimi durana kadar beklenmesini tavsiye eder. Doğum ve emzirmenin memenizin boyut ve şeklinde önemli ve beklenmedik etkileri olabilir. Yinede pek çok bayan çocuk sahibi olmadan meme küçültme operasyonuna girmekte ve daha sonraki herhangi bir değişikliği göze almayı kabul etmektedir. Eğer gelecekte bebek emzirmeyi planlıyorsanız, bunu plastik cerrahınızla görüşmelisiniz.

 

Şahsi konsültasyonunuz….

Konsültasyon süresince, arzu ettiğiniz meme boyutu gibi memelerinizde görmek istediğiniz değişiklikler hakkında pek çok şey size sorulacaktır. Bunlar plastik cerrahınızın beklentilerinizi anlamasına yardımcı olacak, ameliyat sonrasında gerçekci olarak beklentilerinizin karşılanıp karşılanamayacağını belirleyecektir.

Plastik cerrahım meme küçültme ameliyatı için beni nasıl değerlendirecek…?

Ölçümler yaparak ve tıbbi kayıtlar için fotoğraf çekerek cerrahınız memelerinizi muayene edecektir. Memelerinizin boyutu şekli, derinizin özelliği, meme ucu ve areolanın yerleşimi dikkatlice değerlendirilecektir.

Tıbbı hikayeyi görüşmek için yapılan konsültasyona gelmelisiniz. Tıbbı durumunuz hakkında bütün bilgiler, ilaç alerjileri, aldığınız tıbbı tedaviler, meme biyopsisi de dahil geçirilmiş cerrahi operasyonlar, şuanda kullandığınız ilaçlar tek tek görüşülecektir. Eksiksiz bilgi vermek sizin için çok önemlidir.

Özellikle kilo kaybıyla memelerinizin daha çok küçüleceğinin farkındaysanız vede anlamlı bir kilo verme planlıyorsanız, plastik cerrahınıza bunu söylemelisiniz. Cerrahınız operasyon öncesinde kilonuzu sabitlemenizi önerebilir.

Meme küçültme nasıl yapılıyor?

Bireysel faktörler ve kişisel tercihleriniz memenizin boyutunu azaltmak için seçilecek tekniği belirler.

Kesiler nerelerde yer alacak?

Meme küçültmek için kullanılan en yaygın yöntemde üç kesi yapmak gerekir. Bir tanesi areola etrafında olur. Diğeri areolanın alt köşesinden dik olarak memenin altındaki katlantıya kadar uzanan kesidir. Üçüncü kesi ise memenin altından doğal meme katlantısının kavisini takip ederek yatay olarak yapılır.

Cerrah aşırı meme dokusunu (yağ ve deri) uzaklaştırdıktan sonra, meme başı ve areolayı daha yukarda bir pozisyona taşır. Areolası genellikle gerilerek büyüyen memelerin ayrıca aerola boyutuda küçültülür. Özellikle meme ucunun altında lokalize olan deri aşağı indirilir ve tekrar memeye şekil verilir. Kolun altındaki konturu daha iyi hale getirmek için ek bir prosedür olarak liposuction (yağ emme) kullanılabilir.

Genellikle, meme ucu ve areolası dokuya bağlı olarak kalır ve bu meme başı duyusunun korunmasına olanak sağlar. Garanti edilemesede, emzirme yeteneği bu yöntemle korunabilir.

Yaygın meme küçültme tekniğinin varyasyonları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatında, pek çok model vardır. Arzu edilen kitle azalması, memelerinizin boyut ve şekli gibi faktörler plastik cerrahınızın sizin için en uygun tekniği belirlemesine yardımcı olacaktır.

En çok kullanılan meme küçültme tekniğinde, fazlalık olan meme dokusu çıkarıldıktan sonra, bağlantıları ayrılmayan aerola ve altındaki doku daha yukarı pozisyona taşınır. Aerolanın bu sırada boyutları da küçültülür.

Meme başı ve aerolası altındaki deri aşağı ve içe doğru çekilerek yeni meme şeklini oluşturacak şekilde birbirine dikilir.

Bazı hastalarda, dikey kesi veya meme altındaki yatay kesinin yapılmama olasılığı vardır.

Nadir olarak, memeleriniz aşırı büyükse, meme ucu ve areolasının daha yüksek bir seviyeye taşınmadan önce dokudan tamamen ayrılması gerekebilir. Böyle bir durumda, istediğiniz meme boyutuna ulaşıldığında, his ve emzirme olasılığınızı feda etme kararını vermeniz gerekebilecektir.

Şekilde kırmızı ile görülen alan korunarak yukarı taşınır. Yeşil alan orta hatta birleştirilir. Sonuçta memelerde kalan skarın görünümü, çoğunlukla ince skar doğal memealtı katlantısı üzerinde kalır.

Risklerin anlaşılması…

Meme küçültmenin önemli komlikasyonları çok nadir görülmektedir. Her yıl binlerce bayan, meme küçültme ameliyatı geçirmekte, büyük bir problem yaşamamakta ve sonuçtanda memnun olmaktadır. Fakat ameliyat düşünen herkes, hem faydaların hemde risklerin farkında olmalıdır.

Her cerrahi uygulamanın riskinin olduğunu biliyorum fakat bilinçli bir karar verebilmek için daha fazla bilgiye nasıl sahip olabilirim?

Bu operasyonun ve genel olarak cerrahinin potansiyel riskleri, kişisel olarak sizle cerrahınızın arasındaki görüşmede en iyi şekilde anlatılacaktır. Sizinle görüşülecek bazı potansiyel komplikasyonlar kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı reaksiyon oluşmasıdır.

Küçültme sonrası, bazen memeler tam olarak simetrik olmayabilir veya meme ucunun yüksekliği hafif farklılıklar gösterebilir. Eğer arzu edilirse küçük ayarlamalar ilerki bir zamanda yapılabilir. Meme ve meme ucundaki his kaybının sürekli olması çok nadir görülür. Yinelenen cerrahi, kesilerin tam iyileşmediği bazı vakalarda yardımcı olabilir. Meme ucu ve areolasının istenmeyen hasar veya kaybında deri greftleri kullanılarak tatmin edici onarımlar yapılabilmektedir.

Ameliyat öncesi ve sonrası plastik cerrahınızın tavsiye ve talimatlarına uyarak riskleri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz..

Ameliyat süreciniz…

Plastik cerrahınızın ve tüm ekibin tek amacı ameliyat sürecinizi olabildiğince kolay ve rahat geçirmenizi sağlamaktır.

Ameliyata nasıl hazırlanmalıyım?

Yaşınıza ve ailenizde kanser hikayesi olup olmamasına göre plastik cerrahınız, ameliyat öncesi sonraki birkaç ayda ölçümlerin yapılmasını önerebilir. Bu, daha sonra meme dokusundaki değişikleri fark etmek için faydalıdır. Ameliyat sonrasında, memenizi kendiniz muayene etmeye devam edebilirsiniz. Meme küçültme cerrahisi meme kanseri riskini artırmaz.

Sigara kullanıyorsanız, ameliyat sonrası sigarayı bırakmanız önerilecektir. Aspirin ve bazı anti-inflamatuar ilaçlar kanamayı artırmaya neden olabildiğinden, cerrahiden yaklaşık 1 hafta önce bu ilaçları almayı bırakmalısınız.

Meme küçültme ameliyatı hastaya, hastaneye yatırılarak uygulanır. Hastanede ameliyat sonrasında büyük olasılıkla sadece bir gece kalacaksınız. Ameliyat günü veya ameliyattan bir gün sonra taburcu olursanız, eve götürecek ve sonraki bir veya iki gün sizle kalacak birine ihtiyacınız olacak.

Ameliyat günü nasıl bir gün olacak?

Meme küçültme ameliyatı hastanede uygulanır.
Çoğunlukla genel anestezi verilir, böylece uygulama sırasında uykuda olursunuz. Ameliyat tamamlandıktan sonra monitorize edilmeye devam edileceğiniz bir odaya alınırsınız. Pek çok hastada direnler sıvı toplanmasını engellemeye yardımcı olmak için memelerinize yerleştirilir. Gazlı bezlerde memelerinizin üzerine yerleştirilir ve elastik bandaj, yapışkan bant veya cerrahi destekle kaplanır.

Görünümüm ve hislerim ilk zamanlar nasıl olacak?

Ameliyattan bir gün sonra kısa periyotlar halinde yataktan kalkabilirsiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebilirsiniz. Büyük güç sarf etmek, eğilmek ve ağır yük kaldırmaktan sakınmalısınız, çünkü bu aktiviteler ameliyat bölgesindeki şişliğin ve kanamanın artmasına neden olabilir. Meme üzerindeki basıncı engellemek için sırt üstü uyuyabilmek hastaya öğretilir.

Cerrahi drenler ameliyat sonrasındaki birinci veya ikinci günde uzaklaştırılır. Aynı anda gazlı bezlerle yapılan pansumanda değiştirilebilir veya tamamen alınabilir. Memelerinizdeki şişlik ve renk değişikliği azalana kadar, birkaç hafta süre ile kullanılacak olan destekleyici sütyenin nasıl kullanılacağı öğretilecektir. Genellikle dikişler ameliyattan sonraki ikinci hafta ve bunu takip eden üç haftalık periyot içinde alınır.

Meme ucu ve areolada duyularınızı daha az hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu genellikle geçicidir. Fakat duygulanımınızın normale dönmesi haftalar aylar hatta bazen bir yıldan fazla sürebilmektedir. Memelerinizin daha doğal bir şekle bürünmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Dikilen kesi hatları başlangıçta kırmızı veya pembe renkte olabilir. Bunlar, ameliyat sonrasındaki birkaç ay bu şekilde kalacaktır.

Normal aktivitelerime ne zaman dönebileceğim?

Meme küçültme cerrahisi sonrası, işinize bağlı olarak iki hafta içinde çalışmaya geri dönebilirsiniz. Pek çok vakada hafif egzersizleri içeren normal aktivitelerin çoğuna üç-beş hafta sonrasında dönülmektedir. Bu sürede, bazı hafif, periyodik rahatsızlıklar devam edebilir fakat bunlar normaldir. Ciddi ağrıları doktorunuza bildirmelisiniz.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları…

Meme küçültme ameliyatı memelerinizin daha küçük ve sıkı olmasını sağlar. Ameliyat sonrasında büyük memelerin aşırı ağırlığı olmadığından spor yaparken veya diğer fiziksel aktivitelerle ilgilenirken daha büyük haz alabileceksiniz.

Meme küçültme ameliyatında oluşan kesiler zaman içinde iyileşir ve renkleri solar. Fakat, bazı bireylerde diğerlerinden daha çok olmak üzere, kesi hatlarının sürekli görünebileceğini anlamak çok önemlidir. Kesi hatlarının yerleşimleri elbiselerle hatta düşük kesim boğazsızlarla bile kolayca saklanabilmektedir.

Meme küçültme çoğu kez görünümünüzde dramatik bir değişiklik yapmaktadır. Bu nedenle bazen memelerinizi yeni vücut imajınıza adapte etmek için bu ameliyatı tercih edebilirsiniz. Ameliyat olan hastaların çoğunluğu sonunda küçük memeleriyle rahata kavuşuyor ve operasyonun sonuçlarından memnuniyet duyuyor. Gerçekte, hastaların meme küçültme cerrahisi sonuçlarından tatmin olma seviyeleri, bütün plastik cerrahi uygulamaları içinde en yüksek olandır.

Bu sonuçlar ne kadar süre devam eder ?

Önemli miktarda kilo almaz veya vermezseniz, hamile kalmazsanız, oldukça uzun süre memelerinizin sekli aynı kalır. Yine de, yer çekimi ve yaşlanmaya ortaya çıkan etkiler neredeyse bütün kadınların memelerinin boyut ve şeklini nihayetinde değiştirmektedir. Eğer yıllar sonra memelerinizin görünüşünden yine memnun olmazsanız, daha genç meme konturları için meme kaldırma uygulamasını ek olarak tercih edebilirsiniz.

Plastik cerrahınızla görüşmelerinizi devam ettirme…

Plastik cerrahınızın muayenehanesine daha önce belirlenen aralıklarla gittiğinizde, iyileşmedeki ilerleme değerlendirilir. Pek çok cerrah, ameliyat sonrası ilk takip sırasında, periyodik kontrollerini yapmak ve ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını görmek için hastalarını tekrar gelmeleri konusunda teşvik eder.
Ameliyathaneden çıktığınızda plastik cerrahınızla ilişkinin sona ermediğini lütfen hatırlayınız. Eğer iyileşme periyodunda sorularınız ve endişeleriniz varsa veya sonraki bir zamanda daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa cerrahınızla bağlantıya geçmelisiniz.

İlk önce, memelerinizi küçültmenin sizin bizzat kendiniz için istediğiniz birşey olduğunu tam anlamıyla özümsedikten sonra ameliyat için hazırsınızdır. Plastik cerrahınız, bunun hayatınız için önemli bir karar olduğunu çok iyi anlamaktadır.

Plastik cerrahınız ilk olarak ve daha çok sizin genel iyilik halinizi dikkate alan bir doktordur. Yoğun deneme ve tecrübelerle yıllardır geliştirdiği cerrahi becerilerini kullanarak meme küçültme cerrahisinden sizin kazanabileceğiniz şahsi faydaya yardımcı olacaktır.