Meme Büyütme
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme kadınlarda doğuştan gelişme geriliği, sonradan aşırı kilo kaybı veya doğum ve emzirme sonucu oluşan göğüs deformiteleri küçük veya içersi boşalmış göğüsleri protez ile doldurulması ve göğsün büyütülmesi ile yapılır.

Meme büyütme işlemi kişisel ve yapısal nedenlerle memesinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda, gebelik sonrası azalan meme hacmini arttırmak için, eşit büyüklükte olmayan meme boyutlarını eşitlemek ve meme cerrahisi sonrası meme dokusu azalan kişilerde memenin yeniden oluşturulması için meme dokusunun altına protez koyarak memenin hacminin arttırılması işlemidir.
Meme büyütme görünümünüzü ve kendinize olan güveninizi arttırır.

Estetik meme büyültme ameliyatı, ya da halk arasında bilinen adıyla silikon ameliyatı memenin boyutunu artırmak için yapılan cerrahi uygulamadır.

Ameliyat öncesi göz önünde bulundurulması gerekenler

Bir kadın meme büyütme operasyonu düşünüyorsa, atması gereken ilk adım, bir plastik cerrahla görüşmektir. Ameliyat sonrası istediğiniz meme boyutu ve konturları hakkındaki beklentilerinizi samimi olarak doktorunuzla görüşmelisiniz.
Herhangi bir estetik ameliyat olmadan önce duygusal olarak dengeli durumda olmanız, ameliyat sonuçlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Büyütme mammaplastisi memelerinizin şeklini değiştirecektir. Estetik cerrahi görünümünüzü iyileştirip sizin kendinize olan güveninizi tazeleyecektir.

Cerrahınız sizi muayene ettikten sonra, göğüs duvarındaki meme ve derinin durumu gibi diğer kararları etkileyecek değişiklikleri sizinle görüşecektir. Memelerinde belirgin sarkma olan hastalar için, cerrahınız büyültme mammaplastisine ek olarak meme derisini küçültüp yeniden şekillendirme uygulamasını yani mastopeksiyi ( Meme dikleştirme ) tavsiye edebilir.

İlk görüşme sırasında cerrah, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Büyütme mammaplastisine karar vermeden önce düşünülmesi gereken riskler ve masraflar gibi diğer faktörleride cerrahınızla bu görüşmede konuşmalısınız.

Binlerce kadına her yıl başarılı meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Kapsüler kontraktür adı verilen, meme protezi çevresinde aşırı skar oluşumunun neden olduğu sertleşmenin yumuşatılması için bazen ikinci bir operasyon gerekebilir. Ancak bu durum deneyimli ellerde nadiren oluşur. İyileşme sürecinde cerrahın ameliyat sonrası bakım önerilerine sadık kalındıkca komplikasyon riski en aza inmektedir.

Meme büyütme mammaplastisinin ücretleri ve operasyonun malzeme masrafları, tekniğe ve kullanılan protezin cinsine göre büyük değişiklikler göstermektedir. Ameliyatın uzunluğuna, kullanılan protezin kalitesine ve ek detaylara göre ödeyeceğiniz ücret değişebilir.

Cerrahi Girişim

Meme büyütme ameliyatı, tipik olarak, küçük göğüsleri büyütmek için, az gelişmiş göğüsleri veya doğum yaptıktan sonra küçülmüş veya sarkmış göğüsleri büyütmek için uygundur. Mastektomi yani memenin cerrahi olarak alınması sonrası yeniden meme yapılması sonucundaki asimetriyi düzeltmek içinde uygulanır. Uygulamanın büyüklüğü, hangi değişiklerin istendiğine ve doktorunuzun sizin için neyi uygun gördüğüne bağlıdır.

Bugün plastik cerrahların kullanmakta olduğu meme protezlerinin içi serum ile doldurulan veya silikonla dolu olmak üzere iki tiptedir.

Meme ucu, meme altından veya koltuk altından açılan insizyonla yapılır. Meme yapısına göre kas altına veya meme dokusu altına meme protezleri yerleştirilir. Bu işlem bazen asimetrik memelerin düzeltilmesi için de yapılır. Sıklıkla doğumlardan ve emzirmelerden sonra bazen de sadece ani ve aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşan meme dokusunun içinin boşalması, sarkması ve küçülmesi içinde kullanılır. Meme protezleri silikon olabilir veya serum fizyolojik yani tuzlu su ile dolu olan cins meme protezleri olabilir.
Meme protezlerinin yuvarlak veya damla şeklinde olan çeşitleri vardır ancak bu seçim memenin yapısına göre değişir. Ayrıca yüksek ve alçak profilli çeşitleri de vardır, meme yapısına göre bu seçim yapılır.

Meme dokusunun yumuşaklığına viskositesi en uygun olan silikon uyum sağlar. Silikon dışında serum fizyolojik veya hidrojel protezler mevcut olmasına rağmen en sık tercih edilen meme dokusuna en yakın olan silikon jel protezlerdir.

Meme protezi operasyonu yaklaşık 1 – 1,5 saat süren bir operasyondur. Operasyondan sonra 1 ya da 2 gün sonra çıkartılacak bir dren takılır ki bu da meme dokusu altında kalacak kanın dışarı atılmasını sağlar, böylece hematom denilen kan birikmesi önlenmiş olunur. Operasyondan sonra iyileşme 2 hafta içinde olur. Dikişler genellikle 10. gün ve sonrasında alınır.

Operasyondan sonra 15 gün kol hareketlerine dikkat edilmeli, ağır kaldırmaktan ve zorlayıcı hareketten kaçınılmalı, araba kullanılmamalı ve 2 ay spor yapılmamalıdır, güneşlenme ve solaryum 2 ay yasaktır, banyo genellikle 2 hafta sonra yapılmasına izin verilir.

Meme protezlerinden sonra düzenli masaj yapılması gerekir, masaj yapılması kapsül kontraktürü denilen sertlik oluşumunu önler. Meme protezi uygulamasından sonra çocuk doğurmak ve emzirmede sorun yaşanmaz, meme dokusunun veya kas dokusunun arkasına konulduğu için meme yapısına zarar verilmez, emzirmede sorun yaşanmaz. İlerde tetkik yapılmasında, mammografi veya ultrason incelenmesinde sorun olmaz. Meme protezlerinden yaklaşık 10 yıl protezlerin değiştirilmesi önerilir.

Bu ameliyatta cerrahiden veya protezden kaynaklanan bazı riskler vardır. En önemli risk kapsül oluşumudur. Bu protezin etrafını sıkarak ağrıya neden olabilir. Bunun değişik tedavileri vardır ve bazen cerrahi olarak protezin çıkartılıp kapsül çizildikten sonra yeniden yerleştirilmesi gerekebilir. Yine ameliyat sonrası aşırı kanama, enfeksiyon, meme başında aşırı duyu kaybı olabilir. Protez sonrası gebelik ve emzirme etkilenmez.

Bazen protezden sızıntı olabilir. Hatta protez yırtılabilir. Eğer protez serumla dolu ise vücut tarafından sızıntı emilir. Eğer silikonla dolu ise tekrar ameliyatla temizlenerek protez yenilenmelidir.

Protez sonrasında kadınların rutin meme kontrolleri rahatlıkla yapılabilir. Protez bunun için engel teşkil etmez, gelişmekte olan veya ilerde gelişecek olan kanseri saklamaz. Ancak kontrollerde sırasında istenenen mammografi çekilirken tam olarak görüntüleme için iyi bir teknisyen olan bir merkezde film çektirilmelidir.

Doktorunuz sizin memenize göre ameliyat şeklini belirler. Memeleriniz sarkıyorsa meme kaldırma da eklenebilir. Ameliyat bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Protezin yerleştirilme şekli doktorunuz tarafından memenize göre belirlenecektir. Kesi meme başından, memenizin altından veya koltuk altından yapılabilir. Kesiler bu şekilde görülmeyecek şekilde saklanabilir. Cerrah meme dokunuzun altına veya göğüs kası altına cep hazırlayarak protezi yerleştirir. Ameliyat 1-2 saat sürebilir.

Operasyon sonrası 24-48 saatte ayağa kalkabilirsiniz. Ağrı alınacak ilaçlarla giderilebilir. 2-3 gün sonra bandajlarınız alınarak cerrahınız tarafından verilen özel bir sütyen giymelisiniz. 10 gün içinde dikişleriniz alınacaktır.

İşinize iş şeklinize bağlı olarak birkaç günde geri dönebilirsiniz. 6-8 hafta içinde yara izleriniz tamamen kaybolur

Bir çok kadın için meme büyütme sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Cerrahınız tarafından yapılacak muayenelerde ve rutin mammografi çekilerek oluşacak komplikasyonlar önlenebilir. Önemli olan sizin nasıl hisettiğinizdir. Siz yeni görünümünüzden memnunsanız ameliyat başarılı demektir.