Tattoo (Dövme) Çıkartılması
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Bellaplast Lazer & Estetik Cerrahi Merkezi online randevu talebi sistemi

 

Tattoo (Dövme) Çıkartılması

Tattoo (Dövme) Çıkartılması

Medlite Lazer Sistemi ile  Dövmelerin (Tatuaj) Yokedilmesi

Dekorative Tatuajın tarihçesi en az 5000 yıl öncesine dek uzanır. Bunların çıkartılması ile ilgili deneme ve çalışmalar da en az bu kadar eski kabul edilir.
Tatuaj yani dövmelerin yok edilmeye çalışılması ilk başlarda hiç istenildiği gibi olmamıştır. Dermabrazyon yani traşlama tekniği, asitle yakma, Argon veya C0 lazerle çıkartılmaya çalışılması ne yazıkki skar oluşturabildiği, cerrahi olarak çıkartıldıklarında da yine iz bırakmaları nedeni ile istenilen başarıyı sağlayamamıştır.

Q. Switched lazerin gelişitirilmesiyle skar oluşum riski çok minimalize edilmiş ve dövmelerin çıkartılabilmesi mümkün olmuştur.

Medlite Q. Switched Nd: YAG lazer, lazer sınıfları içinde dövme tedavisinde oldukça başarılı bir yer almıştır. Medlite sistemi ile özellikle mavi-siyah-kırmızı renkli dövmeler çıkartılabilmektedir. Medlite ışık enerjisi ile dövme boyaları çıkartılabilir. Lazer bir veya birden fazla spesifik ışık dalga boyu üretir. Bu dalga boyları absorbe edilebilir, yansıyabilir veya basitçe objeden geçebilir.

Dövme boyası özel bir dalga boyuyla tedavi edilir; bu ciltten geçer ama boya tarafından absorbe edilir. Işık enerjisinin hızlı absorbsiyonu dövme boyasını yıkar, zarar verir, dağıtır ve bu kalıntılar da vücudun doğal temizleyicisi sistemince temizlenir, yok edilir. Medlite maksimum boya, pigment yok edebilmek için çok kısa aralıklı, yüksek atımlı pulslar ile maksimum etki sağlar. Hızlı ve yüksek ışık enerjisi ve dalga boyu kombinasyonu maksimum boya temizliği sağlar.

Medlite Tattoo Tedavisi (Çıkartılması) ile ilgili Sorular:

1- İşlem ağrılı mı?

Medlite lazer kısa atımlar (puls) ile ışık yayılımı sağlar. Bu ciltte hafif lastik bandın çarpması veya yağ sıçraması gibi çok hafif bir etki yapabilir ancak bu his de lokal anestezik bir krem uygulaması ile yok edilebilir, hastaların çoğu lokal anestezik uygulaması gerektirmez.

2- Tattoo çıkartması kaç seansta mümkündür?

Ortalama 5 – 6 seans tedavi gerektirir, ancak amatör tatoo yani dövme 3 – 4 seansta bitebilir. Seans aralıkları 3 – 4 hafta veya cildin yapısına göre daha fazla olabilir. Seans sayısı dövme boyasının cinsine ve cildin hangi derinliğine yapıldığına bağlıdır. Cilt rengi de seans sayısında etkilidir.

3- Tüm boya renkleri eşit olarak mı yok edilir?

Hayır, siyah, lacivert, mavi ve kırmızı tonları en kolay ve hızlı yok edilen renk tonlarıdır. Sarı ve yeşil oldukça dirençlidir ve tam yok edilemeyebilir.

4- Tüm dövmeler tamamen yok edilebilir mi?

Pek çok vakada evet, %95’den daha fazlası başarıya ulaşılmıştır. Bununla birlikte tüm dünyada 100’ den fazla değişik cins tatoo boyası olduğu ve bunların pek çoğunun FDA denetiminde olmadığı bilinmelidir. Ayrıca hangi derinlikte ve nasıl yapıldığı, ne kadar pigment kullanıldığı önemlidir.

5- Hangi tip tedavi sonrası bakım gereklidir?

Tedavi sonrası iğne ucu batımı gibi ince ve minimal kanama olabilir, bu normaldir. Antibakteriyel bir pomad kullanılması, ve kapalı bandaj gerekebillir. Bazı vakalarda açık bırakmak yeterli olabilir. Duş alınması, suyla temas 2 – 3 gün sonradır. Tedavi bölgesinin ovulması, kaşınması, güneş veya solaryumla teması istenmez, alkollü solüsyonlar, kolonya vb. ürünler bu bölgeye bir süre uygulanmaz. Genellikle bir süre pembelik bu bölgede olabilir. 1 hafta 10 gün içinde tam iyileşme sağlanabilir.